THUJE:

Tuja Szmaragd - Żywotnik zachodni Smaragd
Jedne z najbardziej popularnych roślin iglastych, które możemy spotkać w większości ogrodów są Thuje, inaczej żywotniki. Ich naturalne siedliska znajdują się w Ameryce Północnej i wschodniej Azji, gdzie występują najczęściej w formie drzew, rzadziej krzewów. Wyróżniamy kilka gatunków tych roślin.

Żywotnik zachodni, jest jednym z reprezentantów tej grupy. W naszym kraju uprawiany już od kilku wieków. Drzewa w naturalnych warunkach dorastają do 20 metrów wysokości, mają stożkowe korony, które wraz z upływem czasu stają się bardziej luźne- nieregularne. 
Bardzo często są wielopienne, a grubość pnia dochodzi do metra grubości. Kora jest barwy jasnoczerownobrązowej, podłużnie spękana. Liście zimozielone, łuskowate, ułożone dachówkowato. Żywotnik zachodni charakteryzuje się płytkim systemem korzeniowym, preferującym luźne gleby. Thuja occidentalis wymaga stanowisk słonecznych do lekko zacienionych o odpowiednim poziomie wilgotności. Nie lubi wysokich temperatur i kiepsko znosi susze. Preferuje gleby piaszczysto- gliniaste, żyzne i wapienne. Zasadniczo nie ma problemów z ich zimowaniem w naszym klimacie.
Jedną z najpopularniejszych odmian żywotnika zachodniego jest odm. "Smaragd". Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swemu soczystemu, szmaragdowemu ubarwieniu oraz niewygórowanym wymaganiom. 
'Spiralis' Thuja occidentalis 


Gatunek o pokroju stożkowym.
Charakteryzuje się dosyć silnym wzrostem.
W wieku 10 lat dorasta do około 3 m wys.
Pędy skręcone o barwie ciemnozielonej.
Dobrze rośnie w dosyć żyznych i wilgotnych glebach.
Bardzo ładnie prezentuje się w nasadzeniach pojedynczych.

Thuja Europe Gold
Charakteryzuje się w młodości pokrojem kulisto - stożkowym z biegiem czasu staje się rośliną o budowie stożkowatej .Układ igieł gęsty , trochę przypomina Szmaragda - może być sadzona z nim na przemian . Ciekawy złocisto żółty kolor zabarwienia łusek.
Po nastaniu pierwszych przymrozków, stopniowo ciemnieje przybierając pomarańczowy kolor. Wzrost średnio szybko, 
w granicach 15 - 25cm rocznie. Wymaga stanowiska słonecznego gdyż w cieniu zmienia barwę na zielonkawo cytrynową i staje się mniej gęsty ,słabo rośnie .
Zastosowanie - na żywopłot, oryginalny szpaler bądź nasadzenia rozjaśniające w ogrodach o przewadze innych barw .

Thuja Aurescens
Drzewo iglaste o pokroju kolumnowo - stożkowym, dorastające do 8-10 m wysokości. Bardzo wartościowa, zwarta odmiana. Szczególnie efektownie wygląda wiosną, gdy rozwijają się młode, intensywnie wybarwione przyrosty, które zimną przybierają barwę złocistobrązową. 
Roślina ta ma płytki system korzeniowy. Lubi stanowiska słoneczne a gleby żyzne, wilgotne. Nadaje się na szpalery, kompozycje barwne i żywopłoty nieformowane. Jest rośliną mrozoodporną.

Thuja Pyramidalis Compacta 
Szybko rosnąca, gęsta odmiana.
Pokrój walcowaty ze stożkowym wierzchołkiem.
Łuski barwy żywo zielonej.
Dorasta do około 6 m.Polecany na cięte i nieformowane żywopłoty.

Thuja occidentalis 'Columna'

Stara odmiana z początku XX wieku o wąskim, kolumnowym pokroju, silnym wzroście, osiąga ok. 8 m wys. Ulistnienie ciemno-zielone. Lubi gleby średnio żyzne, wilgotne, stanowiska słoneczne. Całkowicie odporna na niskie temperatury. Polecana do ogrodów przydomowych, przede wszystkim na szpalery, żywopłoty cięte i nie formowane.

Thuja occidentalis 'Malonyana'żywotnik zachodni 'Malonyana'
Silnie rosnąca, wąskokolumnowa odmiana uzyskana 
na terenie dzisiejszej Słowacji, dorastająca po 10 latach uprawy do 3 m wysokości i 0,5 m szerokości. Pokrojem drzewa przypominają cyprysy, nawet po wielu latach uprawy pozostają wąskie, o średnicy 0,5- 0,6 m i ostro zakończone. Pędy krótkie, sztywne, ułożone horyzontalnie. Gałązki liczne, krótkie, spłaszczone, ciemnozielone, od góry błyszczące. Liście łuskowate, z wyraźnymi gruczołkami. Zimą gałązki zachowują ciemnozieloną barwę. Drzewa wymagają gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych oraz stanowisk słonecznych. Odmiana polecana do tworzenia wysokich żywopłotów i szpalerów oraz do sadzenia w kompozycjach pokrojowych.

Żywotnik olbrzymi 'Zebrina'  Thuja plicata 'Zebrina'





Interesująca, silnie rosnąca odmiana o stożkowym pokroju, osiągająca w wieku 10 lat ponad 2.5 m wys. Budowa początkowo luźna, później ulega zagęszczeniu. Rozgałęzienia szerokie, intensywnie zielone ze złocistymi poprzecznymi paskami. Wymaga dość żyznych i wilgotnych gleb. Polecana do dużych ogrodów oraz jako roślina szpalerowa.
JAŁOWCE




Jałowiec skalny "Blue Arrow"







Krzew charakteryzuje się zwartą budową, a jego wałeczkowate pędy są krótkie i grube oraz intensywnie ubarwione na niebiesko. Dorasta do 6-8 metrów wysokości. Nadaje się na nieformowane szpalery i żywopłoty. Ładnie wygląda sadzony pojedynczo lub w niewielkich grupach w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach. Posadzony w luźnej grupie może być doskonałym tłem dla kolorowych kompozycji roślinnych. Ładnie wygląda samotnie na trawniku. Najszybciej rośnie na żyznych, dostatecznie wilgotnych glebach. Doskonale rośnie także na suchym skalistym podłożu. W okresie długotrwałej suszy wymaga podlewania. Na glebach wilgotnych, o wysokim poziome wody gruntowej, tworzy zwykle formy krzewiaste. Wytwarza głęboki, palowy system korzeniowy, stąd też źle znosi przesadzanie, umożliwia za to wzrost wokół siebie innym grupom roślin. Korzystnie reaguje na zwiększone ilości wapnia w glebie.




Jałowiec skalny 'Skyrocket'







Odmiana o wąskim, strzelistym pokroju i silnym wzroście. Osiąga po 10 latach 3 m wys. Pędy wałeczkowate, wyprostowane, przylegające do pnia. Zabarwienie niebieskozielone. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Polecana do małych ogrodów przydomowych jako pionowy element w kompozycjach roślinnych.

JAŁOWIEC POSPOLITY 'GOLD CONE'











Krzew zwarty o regularnym, kolumnowym pokroju, dorastający do ok. 2 m wys., przyrastający ok. 10 cm rocznie. Młode przyrosty są jaskrawo żółte, w zimie żółto-zielone. Gatunek światłolubny, mało wymagający. Polecany do ogrodów skalnych, wrzosowisk i zestawień w pojemnikach.


JAŁOWIEC ŁUSKOWATY 'MEYERI'




Krzew rozłożysty wyrastający do 3 m wys. (czasami więcej) przyrastający ok. 15 cm rocznie. Wierzchołki gałęzi przewisają. Ulistnienie stalowo-srebrzyste z niebieskim nalotem. Lubi stanowiska słoneczne. Polecany do nasadzeń pojedynczo jak i w grupach. Wskazane jest umiarkowane przycinanie w celu uzyskania zwartego pokroju.




JAŁOWIEC POSPOLITY SENTINEL










Wąskokolumnowa forma ogrodowa o powolnym wzroście do 2 m, nadająca się do małych ogrodów i ogrodów skalnych. Małe wymagania glebowe. Najlepsze gleby piaszczyste, piaszczysto-gliniaste. Duża wytrzymałość na suszę.

JAŁOWIEC WIRGINIJSKI 'GREY OWL'
Rozłożysty krzew o dosyć silnym wzroście i delikatnej budowie. Osiąga po 10 latach do . 1 m wys. przy 2 – 2,5 m średnicy.  Gałązki cienkie z przewisającymi końcami o niebieskawo-szarym zabarwieniu. W celu zagęszczenia pokroju wskazane jest przycinanie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Polecany do nasadzeń pojedynczo lub w grupach.

Jałowiec pośredni 'Mint Julep'
Krzew rozłożysty o jasnozielonych igłach dorastający do ok. 1,5 m wys. i 3 m szer. o przyroście rocznym ok. 15 cm.
Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste.
Polecany do ogrodów przydomowych, na skarpy, rabaty i do kompozycji w pojemnikach.Cenna odmiana.

CYPRYSIKI
Cyprysik Lawsona 'Erecta Viridis'
Jedna z najstarszych odmian cyprysika Lawsona, uzyskana z nasion sprowadzonych do Wielkiej Brytanii z USA w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Bardzo efektowna odmiana kolumnowa, w młodości stożkowata, później przybierająca formę szerokich kolumn. Zwraca uwagę intensywnie zielonym wybarwieniem gałązek. Krzewy rosną silnie, są gęsto ugałęzione i zwarte. Po 10 latach uprawy osiągają 2-3 m wysokości. Wszystkie pędy wyprostowane, skierowane pionowo w górę, przylegające do siebie. Gałązki delikatne, płaskie, ułożone wertykalnie, pokryte jasnozielonymi łuskami, utrzymującymi intensywną barwę także w okresie zimy. Odmiana wrażliwa na suszę. Dobrze rośnie na glebach przeciętnych, stale wilgotnych, ale nie podmokłych. Wymaga klimatu wilgotnego, stanowisk słonecznych, zacisznych osłoniętych od silnych wiatrów. Wrażliwa na mróz oraz podatne na deformacje pod wpływem silnych opadów śniegu. Stare krzewy mogą po latach ogołacać się u podstawy. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych w najcieplejszych rejonach kraju, przede wszystkim w województwach zachodnich i północno-zachodnich. Odmiana nadaje się do tworzenia żywopłotów, szpalerów, oraz kompozycji z innymi roślinami iglastymi.

Cyprysik Lawsona 'Ivonne'
Z cyprysików o złocistożółtych łuskach najbardziej lubię odmianę 'Ivonne', gdyż ma miły dla oka, miękki pokrój. W młodości przez kilka pierwszych lat drzewko jest wysmukłe, z wiekiem gałązki zagęszczają się i nadają roślinie bardziej rozpostarty kształt, zbliżony do stożka. Nie rośnie szybko, bo tylko kilkanaście centymetrów rocznie i bez obaw możesz posadzić go w niewielkim ogrodzie.
Złociste wybarwienie łusek utrzymuje się przez cały rok.Gdyby za bardzo wyrósł, możesz przycinać gałązki. Największą zaletą tej odmiany jest to, że utrzymuje złociste wybarwienie łusek przez cały rok. Posadź cyprysika 'Ivonne' koniecznie w pełnym słońcu, bo w półcieniu albo w cieniu będzie się wybarwiał na zielono. Znajdź mu miejsce zaciszne, gdyż może ucierpieć od zimnych, wysuszających wiatrów. Przed nadejściem zimy koniecznie podlej go, a w ciągu roku także pilnuj, by miał umiarkowanie wilgotne podłoże. Lubi glebę średnio żyzną, zasilaną co roku warstwą kompostu.

Cyprysik Lawsona 'Van Pelt's Blue'
Dorodna odmiana o intensywnie wybarwionych pędach. Ma kształtny, kolumnowy pokrój i rośnie dość szybko, osiągając w ciągu 10-15 lat wysokość 250-300 cm. Cechą charakterystyczną tej odmiany są wyraźnie niebieskie pędy, przyciągające uwagę i intrygujące już z daleka. Roślina dobrze rośnie na większości gleb ogrodowych o kwaśnym odczynie, nie ma też wygórowanych wymagań odnośnie wilgotności podłoża. Toleruje stanowiska nasłonecznione i półcieniste. Jest dość odporna na mróz, jednak aby uniknąć niemiłej niespodzianki po anomalnie mroźnej zimie warto sadzić ją w miejscach osłoniętych.
Cyprysik Lawsona 'Van Pelt's Blue' cechuje mnogość zastosowań. Doskonale wygląda w długich szpalerach lub w charakterze żywopłotu. Przepięknie komponuje się z innymi roślinami, najlepiej o jaśniejszym ubarwieniu. Pojedynczo może zdobić nawet mniejsze ogrody przydomowe.

Cyprysik Lawsona 'Snow White'



Wolno rosnąca, młodociana odmiana o pokroju kolumnowym, osiągająca po 10 latach 1 m wysokości. Pędy i gałązki wzniesione, gęsto ułożone, zwarte. Igły krótkie, ostro zakończone, delikatne i miękkie w dotyku, srebrzystozielone. Wiosenne przyrosty prawie białe, pięknie wyróżniające się na tle ciemnych gałązek. Krzewy sprawiają wówczas wrażenie oszronionych. Młode pędy odporne na poparzenia słoneczne. Krzewy dobrze rosną na glebach przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych. Wymagają stanowisk słonecznych, miejsc osłoniętych od silnych wiatrów. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, na wrzosowiskach oraz do tworzenia kompozycji z innymi roślinami iglastymi.

Cyprysik tępołuskowy 'Snowflake'
Dobrze zagęszczony krzew o zwartym, krzaczastym, trochę nieregularnym pokroju. Wzrost powolny. Po 10 latach uprawy dorasta do 0,7-0,8 m wysokości. Ulistnienie początkowo igiełkowate (młodociane), później mieszane igiełkowate i łuskowate, zielonostalowe, miejscami z kremowożółtymi przebarwieniami pędów. W uprawie krzewy wymagają gleb przeciętnych lub żyznych i próchnicznych, wtedy wzrost silniejszy, umiarkowanie wilgotnych lub wilgotnych. Stanowisko słoneczne lub lekko ocienione, osłonięte zimą przed mroźnymi wiatrami. Odmiana polecana do ogrodów przydomowych, kolekcji karłowych roślin iglastych, ogrodów japońskich, skalnych, alpinariów, wrzosowisk oraz do uprawy w pojemnikach dla dekoracji tarasów, balkonów, patio, pojedynczo lub w zestawieniu z innymi krzewami.

Cyprysik tępołuskowy 'Split Rock'
Karłowy krzew o powolnym wzroście i szerokostożkowatym pokroju. Po 10 latach osiąga około 0,8 m wysokości i 0,6-0,7 m średnicy (przy ziemi). Ulistnienie igiełkowate u młodych roślin, później mieszane igiełkowate i łuskowate, barwy stalowosrebrzystej, intensywniejszej niż u odmiany ‘Gimborn’s Beauty’ tego gatunku. W uprawie krzewy wymagają gleb przeciętnych lub żyznych i próchnicznych, wtedy wzrost silniejszy, umiarkowanie wilgotnych lub wilgotnych. Stanowisko słoneczne lub lekko ocienione, zimą osłonięte przed mroźnymi wiatrami. Odmiana polecana do ogrodów przydomowych, kolekcji karłowych roślin iglastych, zestawień kolorystyczno-pokrojowych, ogrodów japońskich, skalnych, alpinariów, wrzosowisk oraz do uprawy w pojemnikach.

Wkrótce dalsze opisy